Jak wybrać idealny serwis obiadowy?

28.10.2017

Porcelanowe serwisy obiadowe to synonim elegancji i dobrego gustu. Obecnie możemy wybierać spomiędzy różnorodnych zastaw stołowych, które cechują się oryginalnymi kształtami i wyjątkowymi dekoracjami. Jak zatem wybrać idealny serwis obiadowy z porcelany?

Porcelana — ponadczasowe piękno

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że wybierając serwis obiadowy z porcelany o klasycznym kształcie i subtelnych motywach dekoracyjnych, będziemy mogli użytkować go przez długi czas i nigdy nie wyjdzie z mody. Porcelana cechująca się nowoczesnym wzornictwem jest oryginalna, ale po pewnym czasie może być niemodna.

Zanim kupisz serwis obiadowy, warto zastanowić się, jak duży zestaw jest ci potrzebny. Standardowe serwisy przewidziane są dla 6 lub 12 osób. Oznacza to, że poszczególnych elementów, takich jak talerze głęboki, płytkie i deserowe, znajduje się w nich 6 lub 12 sztuk. Dodatkowo zestaw wyposażony jest w wazę, sosjerkę, półmiski i salaterki. Jeśli niezbędny jest nieco większy serwis, można poszukać zestawów przeznaczonych na 24 osoby.

Warto też dobrze przemyśleć wygląd serwisu obiadowego. Klasyczne porcelanowe serwisy są białe, ewentualnie urozmaicone subtelnym wzorem. To uniwersalne rozwiązanie, które pasuje do wystroju każdego stołu i wnętrza oraz nadaje się do zastosowania podczas każdej okazji. Nietypowe serwisy porcelanowe z całą pewnością mają swój urok, ale bardzo szybko mogą przestać się nam podobać i nie zawsze będą pasować do aranżacji stołu czy okazji.

Warto też zwrócić uwagę na praktyczne aspekty serwisów porcelanowych. Jeśli chcesz korzystać z kuchenki mikrofalowej i myć naczynia w zmywarce, musisz wybrać serwis, który dopuszcza wykonywanie takich czynności.

Serwisy obiadowe mogą być wykonane z kilku materiału. Najwyższej jakości jest oczywiście porcelana, czyli biała ceramika z mieszanki glinki kaolinowej, skalenia i kwarcu, która poddawana jest wypalaniu. Do innych rodzajów zaliczamy też porcelit, który wytwarzany jest podobnie jak porcelana, ale ze składników nieco gorszej jakości, dlatego ma mniejszą wytrzymałość mechaniczną i nie jest tak biały. Fajans wytwarzany jest z nieoczyszczonej glinki kaolinowej. Jest bardzo nasiąkliwy i dość kruchy. Wykonane z niego przedmioty mają prostą formę, są grubsze i cięższe niż porcelana. Kamionka wytwarzana jest z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego. Jest nasiąkliwa, ale wytrzymała i odporna na działanie kwasów.