Wyjątkowość chińskiej porcelany

01.02.2018

Chińczycy już na początku eksperymentowali z masą porcelanową. Za sprawą tych prób powstała porcelana biała Bai, co wiązało się z zawartością żelaza w glinie. Większa zawartość żelaza w glinie skutkowała ciemniejszym odcieniem porcelany, natomiast mniejsza - kolorem białym. Warto podkreślić, że wynalezienie białego koloru porcelany wywarło bardzo duży wpływ na produkcję wyrobów porcelanowych. Na białym kolorze bez większego problemu można było tworzyć różne kolorowe rysunki.

Długie dzieje chińskiej porcelany

Porcelana to rodzaj ceramiki, który w Chinach od wieków cieszył się ogromnym uznaniem. Przez wiele wieków rozwijano technologię produkcji. W okresie X-XIII powstały trzy kolory porcelany. Technologia produkcji trzech kolorów polegała na tym, że na glinianą formę nalewano glazurę w kolorze czerwonym, zielonym i białym. Pod wpływem procesów termicznych kolory te ulegały zmianom chemicznymi i przeobrażały się w wiele innych odcieni. Chiny eksportują swoją porcelanę od VIII wieku. Chińska porcelana znalazła swoje ekskluzywne miejsce w europejskich pałacach królewskich. Co ciekawe, angielskie słowo “china” oznacza nie tylko nazwę kraju, ale również porcelanę.

Współcześnie chińska porcelana nadal jest synonimem doskonałej jakości oraz orientalnej elegancji. Jest oryginalna, piękna, a co najważniejsze wyróżnia się naprawdę dobrą jakością. Po dziś dzień stanowi inspirację dla producentów wyrobów porcelanowych.

Warto też wspomnieć, że chińskie wyroby z porcelany o największej wartości można podziwiać współcześnie w wielu muzeach i galeriach znajdujących się nie tylko w Chinach, ale i praktycznie na całym świecie. Dzięki temu możemy podziwiać kunszt, niezwykłą precyzję i talent artystów ceramiki.